Intuicja przejawia się i daje nam o sobie znać gdy jesteśmy w Tu i Teraz uważni i obecni. Można powiedzieć, że to skondensowana wiedza spoza czasu i przestrzeni niczym nieograniczona. Jest dostępna dla każdego kto potrafi się otworzyć na ten przekaz i zaufać jej. Intuicja nigdy się nie myli, nie ma wahań, ani rozumowych, logicznych rozterek, wie, czuje , dzieli się tym z nami. Może być dla nas początkowo niespodzianką i pełnym zaskoczeniem, ale zawsze przynosi nam w darze najlepsze rozwiązania, wybijając nas z jednorodnego logicznego lewopółkulowego myślenia. Paradoks polega na tym , że nie możemy logicznie przewidzieć kiedy to nastąpi i jaką formę przekazu przybierze. W zależności od tego czy jesteśmy tzw. czuciowcem , słuchowcem czy wzrokowcem częściej będziemy miewać przeczucia, słyszeć podszepty lub widzieć barwne obrazy. W miarę naszej gotowości, otwartości i trenowania uważności kolejne kanały reprezentacji będą się dla nas otwierać.

Często wydaje nam się, że intuicja pochodzi z zewnątrz . Tam gdzieś, na zewnątrz nas, ( najlepiej gdy to jest daleko i drogo), jest Ktoś, Coś, co wie lepiej niż my sami, kto nam pomoże, rozwiąże problemy, wskaże drogę. Udajemy się więc do Niej do Niego i otrzymujemy przekaz, który jest cudzym wglądem i doświadczeniem, postrzeganiem przez pryzmat innej osoby, a nie poznaniem i osobistym wglądem. Czym innym bowiem jest przestudiowanie najdokładniejszej trasy na mapie , a czym innym udanie się w podróż i przejście każdego jej etapu na własnych nogach. Często mówi się nam co mamy robić i jak żyć, co jest właściwe , a co nie. To nie prowadzi nas do poznania siebie tylko do powielania cudzych sposobów na życie, zarabianie i bycie. Prowadzi nas to do potulnego słuchania innych, którzy mają rację i wiedzą więcej od nas.

Sztuka Vedic Art otwiera każdego uczestnika warsztatów na samodzielność, poprzez poznanie w doświadczeniu i korzystanie z intuicji, którą tak naprawdę posiada w sobie. Od najmłodszych lat programowano nas tak byśmy o niej zapomnieli i przestali z niej korzystać. Łatwiej bowiem rządzi się i manipuluje zniewolonymi umysłami. Przywrócenie umiejętności korzystania z intuicji, ponowne uaktywnienie jej czyni z nas istoty wolne, twórcze, które stając się artystami swojego życia decydują swobodnie o sobie. I choć proces Vedic Art prowadzony jest przez tzw. nauczyciela to uczestnik w tym procesie pozostaje sam z sobą i dociera do własnej głębi. Nauczyciel nie ukierunkowuje i nie wskazuje rozwiązań, nie ocenia i nie poucza. Od początku uczestnik bierze odpowiedzialność za przebieg procesu, pojawiające się emocje i wglądy. Doświadcza dziecięcej zabawy, olśnień i radości, gdy rezygnuje z oczekiwań i zamiaru , a otwiera się na intuicję,

Nasz mózg w tym dualnym, iluzorycznym świecie podzielił się na dwie półkule. Lewa logiczna , rozumowa, odtwórcza, kalkuluje, oblicza, rozważa, planuje. Dzięki niej uczymy się poprzez powtarzanie i naśladowanie W tym kopiowaniu i modelowaniu rzeczywistości na czyjś wzorzec jest doskonała.

Niestety, jej biegłość i sprawność prowadzi społeczeństwa do zniewolenia i manipulacji , uczy się bowiem ludzi co mają myśleć, a nie jak myśleć. Umysł uwielbia chodzić na skróty i chętnie z tego korzysta, a to z kolei jest skrupulatnie wykorzystywane przez tych, którzy są tego świadomi. Żyjemy więc w Matrixsie nie wiedząc o tym. Systemy szkolne, systemy religijne, partyjne, media, które są na ich usługach podają gotowe odpowiedzi, co zwalnia jednostkę od bycia świadomym tego co się w nas i wokół nas dzieje. Wiadomo nieużywany organ zanika i dlatego wielu z nas nie jest w stanie samodzielnie o sobie decydować.

Wszystkie nowe pomysły pochodzą z prawej półkuli mózgowej, która korzysta z intuicji. Jest twórcza, kreatywna , odpowiada za wyobraźnię, myślenie abstrakcyjne, zdolności muzyczne , artystyczne i wyobraźnię przestrzenną. Korzystanie z intuicji dla dzieci, artystów, twórców jest proste i naturalne, wręcz nawet nie są świadomi, że sprawia to dominująca prawa półkula.

Prawie 90% noblistów przyznaje, że pomysły i rozwiązania prowadzące ich do nowych odkryć przyszły do nich we śnie lub w medytacji czy kontemplacji, co jest charakterystyczne dla pracy prawej półkuli mózgowej. Kiedy następuje synchronizacja obu półkul energia płynie swobodnie , a umysł otwiera dla nas nowe wglądy, perspektywy i rozwiązania. Naszą odpowiedzialnością jest wykorzystanie w pełni ze swojego potencjału pozostając jednocześnie w równowadze. Wtedy wszystko układa nam się dobrze i lekko idziemy przez życie.

Proces Vedic Art pozwala każdemu odkodować wszelkie ograniczenia, odkryć i uruchomić ponownie własne zdolności, umiejętnie korzystać z intuicji pozostając jednocześnie w kontakcie ze swoimi uczuciami i mową serca. To poznanie sprawia, że kreatywność staje się naszym nowym stylem życia. O tym w kolejnym odcinku.

Cdn.

Jacek Wojciech Poteralski – www.vedicart.pl