Curt Källman był  absolwentem  Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie.   Należał też do grupy nauczycieli medytujących medytację transcendentalną TM. Na jednym ze spotkań grupy medytującej,  otrzymał od twórcy metody Medytacji Transcendentalnej. Maharishiego Mahesh Yogi znanego też jako „jogina Beatlesów”  17 zasad Ved.

W 1974r. Maharishi Mahesh Yogi poprosił  Curta Källmana by zbudował podwaliny do nauczania sztuki Vedy na Zachodzie  i  stworzenie  wolnego kształcenia w sztuce, które   jednocześnie  krok za krokiem,( zasada po zasadzie) naucza sztuki życia

W 1988 roku po 14-tu latach przygotowań Curt Källman rozpoczął rozpowszechnianie sztuki Vedic Art na terenie Szwecji i całej Skandynawi. W 1988 roku założył szkołę Vedic Art, spontanicznego malowania zgodnie z 17-toma zasadami Wed.

Swoje obrazy wystawiał w Anglii, Norwegii, Niemczech, USA i Szwajcarii.  Jest bohaterem książki De 17, będącej jego artystyczną biografią.

W lipcu 2005r zorganizowaliśmy pierwszy kurs Vedic Art. w Polsce.  Prowadziła go nasza przyjaciółka  Halina Łucka  ze Szwecji. Można powiedzieć, że był on elitarny ponieważ uczestniczyło w nim zaledwie 5 osób.

W  2006 roku było już kilkunastu uczestników warsztatów,  a my uczestniczyliśmy w jego drugim etapie.

Przez cały rok tak bardzo przyciągało  nas do malowania , że wiele niedziel spotykaliśmy się małych grupach i przeznaczyliśmy wolny czas na to cudowne zajęcie. Efekt jest taki, że niczym nieograniczeni malujemy sercem i pędzlem, a nasze obrazy dekorują nasze mieszkania i domy wnosząc energię miłości i wysokich wibracji. Nikt z nas wcześniej nie malował, nie uczył się w żadnych  szkołach, a dzieła tworzą się same.

Nauczycielem sztuki Vedic Art w Polsce, była początkowo Halina Łucka, nasza szwedzka przyjaciółka, która z tą metodą kreacji zapoznawała pierwszych uczniów.

Po kolejnych etapach szkolenia w grudniu 2007 r. w Stockholmie  uzyskaliśmy jako pierwsi w Polsce dyplomy nauczycieli Vedic Art bezpośrednio od Curta Källmana.

     Vedic Art

Teraz  oboje zapoznajemy  uczestników kursów   Vedic Art.  z dobrodziejstwem tej metody,  a ja  przygotowuję również  do pracy nowych  Nauczycieli Vedic Art.

Dwukrotnie  Curt Källman odwiedził Polskę w 2009 roku. Poprowadził wtedy osobiście zajęcia dla kilku dziesięciu osób.

Curt Källman odszedł  18. 12. 2010r.   w wieku 72  Przekazał misję rozpowszechniania metody Vedic Art  na świecie swojemu synowi Johannesowi Källmanowi , który kontynuje jego dzieło.

 

Aktualnie jest już wielu Rekomendowanych  nauczycieli Vedic Art, którzy prezentują się na Ogólnopolskiej stronie Vedic Art.  Malują i uczą kolejne osoby. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do osobistego spotkania się z tą  sztuką kreacji  niczym nieograniczoną.

 Małgorzata Przygońska i Jacek Wojciech Poteralski